Diğer Din Adamları

Fatıma bint Esed Kimdir ?

Fatıma bint Esed Kimdir ?
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Diğer Din Adamları Yorumlar : 0 Okunma : 3906 Beğen : 0

Fatıma bint Esed (Arapça: فاطمة بنت أسد, Farsça: فاطمه دختر اسد), Esed bin Haşim’in kızı, Ebu Talib’in eşi, Şiilerin ilk İmamı, Sünnilerin dördüncü halifesi olan Hz. Ali bin Ebu Talib’in annesi, İslam peygamberi Hz.Muhammed (SAV)’in kızı olan Fatıma'nın kayınvalidesi, Hz.Muhammed (SAV)’in öksüz ve yetim olduğu günlerde eşiyle birlikte bakımını üstlenendir. Hatice bint Hüveylid’den sonra müslüman olan ilk kadındır. Ebû Talib’in ölümünden hemen sonra ve hicretten yaklaşık iki yıl önce Fatıma’nın İslamiyet’i kabul ettiği ve Medine’ye ilk hicret eden kadın sahabîlerden olduğu tahmin edilmektedir. Oğlu Ali Resûlullah’ın kızı Fatıma ile evlenince geliniyle aynı evde yaşamaya başladı. Hz. Peygamber yengesinin iyiliklerini hiç unutmaz, onu Medine’deki evinde ziyaret eder ve zaman zaman orada öğle uykusuna yatardı.

Hayatı

Şeybe bin Haşim (Abdülmuttalib), Fatıma bint Esed’in, oğlu Ebu Talib için uygun bir eş olacağına karar verdi ve Fatıma’yı oğluna aldı. Bu evlilikten dört erkek ve iki (kimilerince dört) kız çocukları oldu.

Mekke'de, Fil Yılı'nın (Amm’ul- Fil) 30. ayının 13. ya da Recep ayının 13. günü, bir başka görüşe göre de Zilhicce ayının yedinci günü, Fatıma bint Esed doğum yapmak üzere iken Kabe duvarına dayanmış, duvar yarılarak bir ses içeri gelmesini söylemiştir. Daha sonra, İslam’a türlü faydalar sağlayan ve Hz.Muhammed (SAV)’in övgülerine mazhar olan Ali bin Ebu Talib bu şekilde dünyaya gelmiş idi. Ali’den başka üç oğlu daha vardır; ünlü bir komutan olan ve şehit edildiği Mute Savaşı’nda peygamber tarafından Zeyd bin Harise’nin ardından ikinci komutan olarak görevlendirilen Cafer bin Ebu Talib diğerleri ise Talib bin Ebu Talib ve Akil bin Ebu Talib'dir.

Hz.Muhammed (SAV)’den önce İbrahim’in Hanif dinine tabi idi. Zaten, Hz.Muhammed (SAV)’le soyları Haşim bin Abdimenaf’da birleşmekte ve Haşim bin Abdimenaf da Hz.İbrahim’in oğlu Hz.İsmail’in soyundan gelen bir Hanif idi.

Peygamberliği Öncesi Hz.Muhammed (SAV)’le İlişkileri

Hz.Muhammed (SAV), dedesi Abdülmuttalib vefat edince kimsesiz kaldı ve onun sorumluluğunu amcası Ebu Talib üstlendi. Fatıma, Hz.Muhammed (SAV)’i çocuğu gibi koruyup kolladı. Hz.Muhammed (SAV) büyüyüp de maddi durumunu bir nebze düzelttiği vakit, bir nevi vefa borcu olarak, maddi olarak zor günler geçiren amcası Ebu Talib’e çocuklarından birisinin bakımını üstlenerek yadım etmeyi düşündü. Diğer amcası Abbas bin Abdülmuttalib’e bu fikrini açtı ve O’da kendisinin de bir çocuğa bakabileceğini bildirdi. Bu isteklerini Ebu Talib’e bildirdiklerinde Hz.Muhammed (SAV), Ali’nin, Abbas ise Cafer’in sorumluluklarını yüklendiler.

Peygamber Hz.Muhammed (SAV)’le İlişkileri

Hz.Muhammed (SAV) peygamberliğini ilan ettiğinde, Fatıma bint Esed, Hz.Muhammed (SAV)’in eşi Hatice bint Hüveylid’den sonra ona ilk inanan kadın oldu. Müslümanlara yönelik yaklaşık üç yıl boyunca süren boykot boyunca da yolundan dönmedi. Peygamber Medine’ye Hicret’i emrettiği zaman, yola çıkan ilk müslümanlardandı aynı zamanda Medine’ye ulaşan ilk kadındı.

Ölümü ve Hz.Muhammed (SAV)’in O’nun Hakkındaki Sözleri

Hz.Muhammed (SAV), Fatıma bint Esed’in ölümünü haber alınca: Bugün annemi kaybettim dedi ve gömleklerinden birini Fatıma’ya kefen yapılması için gönderdi. Cenazesini Baki Mezarlığı’na kadar taşıdı. Cenaze namazını yönettikten sonra, kabre bir miktar toprak serpti ve;

"Allah’ım, ben O’nu sana emanet ediyorum."

dedi.

Enes bin Malik’den nakledildiğine göre, Ammar bin Yasir, peygambere bu husus hakkında sorduğunda, Hz.Muhammed (SAV) şöyle söyledi:

"O, gerçekten de benim annemdi; kendi çocuklarını aç bırakır, beni doyururdu; onları tozlu bırakır, beni yıkardı. Ebu Talib'den sonra bana, ondan daha çok iyilik eden birisi olmamıştır."Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Biyografiler