Jack Dorsey kimdir

Jack Dorsey kimdir
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Bilim / Teknoloji Yorumlar : 0 Okunma : 4135 Beğen : 0

ack Dorsey 19 Kasım 1976'da Fairmont City, Illinois Amerika'da doğdu.

Dorsey 13 yaşına kadar St Louis Missouri'de büyüdü.Bishop Dubourg Lisesine gitti ve daha sonra Missouri University of Science and Technology Üniversitesi'nde okudu.

Çalışma hayatına başladığında Kaliforniya'ya taşındı.

Ülkemizde ve Dünya’da en çok kullanılan 2 sosyal ağdan biri olan, özellikle siyasilerin çok sık ziyaret ettiği, kullandığı bir site olan Twitter'ı kurdu. Twitter özellikle 2008 seçimleri ve bu dönemden sonra çok daha sık kullanılmaya başlanan kaliteli bir sosyal ağdır.

Açılış ve hizmet süresi daha önce ki zamanlarda başlasada, kurucusu Jack Dorsey 2006 yılında gelişimi için daha fazla ağırlık vererek daha da duyulmasını sağladı.

Büyük şirketlerin, siyasi parti ve liderlerinin, hatta ABD Devlet Başkanı olan Barack Obama’nın bile sürekli takip ettiği bir sosyal ağ oluşmuş oldu.

Aslında çok fazla kullanılabilir özelliği olmasada kişisel düşünceleri 140 karakter ile anlatmanızı sağlayan ve tüm takipçilere bu paylaşımı sunan bu sistem ilerleyen zamanlarda çok daha fazla gelişecektir. Bunun için Jack Dorsey’in çalışmalarının olduğunu bir çok açıklamasından biliyoruz.

Daha önceden Amerikan Business Insider dergisinin yayınlarında Jack Dorsey’in, Google’nin Twitter’i satın alma tekliflerine iki kez hayır yanıtı verdiğini açıkladı. Google son olarak Twitter için 2.5 milyar dolar vermeye hazır olduklarını açıklamışlardı.

Bunun üzerine açıklama yapan Jack Dorsey, “Bu teklif bana göre bir hakarettir, siz böyle küçük bir paraya Twitter’i almayımı düşünüyorsunuz.” açıklamasını yapmıştı.

Her geçen gün daha fazla kullanıcıyı bünyesine katan Twitter’in efsana kurucusu Jack Dorsey, hem düşünceleri ile hemde gelen tekliflere direk verdiği olumsuz cevapları ile Twitter’in ne kadar kaliteli ve önemli bir site olduğunu ortaya atıyor.

Jack 2006 yılında Twitter‘ı kurarak başladığı serüvene, Square‘ı kurarak devam etti.

Girişimcilik derslerine konu olabilecek bu iki girişimden Twitter‘ın etkisini hepimiz biliyoruz. Arap Baharı devriminden, günümüzdeki sosyal medya dalgalanmalarına kadar iletişim alanında müthiş bir etki yarattı.

Öte yandan Square, finansal sistem ve kredi kartlarını tümden değiştirecek gibi gözüküyor.

Çünkü artık bankada bir hesap açmadan, çek karnesi almadan kuaför, çiçekçi gibi küçük işletmelerin müşterilerinden akıllı telefonlarla(Iphone, Android) kredi kartı kabul etmesini sağlayan bir sistem Square.

Kısa sürede önemli bir ciroyu yakaladı ve Türkiye’ye de yakında gelecek gibi gözüküyor. Daha şimdiden Verifone gibi piyasanın önemli POS üreticilerini tedirgin etmiş durumda. Yani Square’in bir disruptive innovation(kesintiye uğratan inovasyon) olduğunu söyleyebiliriz.

2008'de Technology Review'de "35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişi"den biri seçildi.

Efsane girişimci Richard Bronson‘a göre, Jack müthiş bir yetenek ve kurduğu iki şirketi yönetmek yerine, başka girişimler hayata geçirmeli.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.