İslam Alemi İçin Kadir Gecesi

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 5492 Beğen : 0
İslam Alemi İçin Kadir Gecesi

Kadir Suresindeki ifadelerden de anlaşıldığı üzere İslam’da en kutsal ve faziletli gece Kadir gecesidir. Kadir gecesi, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Devamını Oku »

Gökten Gelen Hoş Sâdâ: Üç aylar

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 3288 Beğen : 0
Gökten Gelen Hoş Sâdâ: Üç aylar

Hz. Muhammed, Recep ayına girince, “Allah’ım Recep ve Şâban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua ederdi. Bu örnek dua, müminin salih ameller işleyebilmesi için faziletli vakitlere u… Devamını Oku »

Safer Ayı , Namazı ve Duası

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 4508 Beğen : 0
Safer Ayı , Namazı ve Duası

Safer, kameri ayların ikincisinin adıdır. Resmi vesikalarla hususî mektuplarda ve takvimlerde “Saferu’l-hayr” şeklinde yazılır ve (s) rumuzuyla gösterilirdi. Bilindiği gibi kamer (ay)ın doğuş ve batışına tabi olan ay hesabına “kamerî aylar”… Devamını Oku »

Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 2889 Beğen : 0
Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili

Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili Hayatın gayesi, yaratılışın mânâsı silinmiş, yok olmuştu. Herşey mânâsız başıboşluk ve hüzün örtülerine bürünmüştü. Ruhlar birşey bekliyor, bir nurun zulmet perdesini yırtmasını içten içe hissediyordu. O vahşet… Devamını Oku »

Muharrem Ayı ve Aşure Günü

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 5335 Beğen : 0
Muharrem Ayı ve Aşure Günü

“Şehrullahi’l-Muharrem” olarak meşhur olan, yani “Allah’ın ayı Muharrem” olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Allah’ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah’ın rahmet… Devamını Oku »

Kurban ve Kurban Bayramı

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 3343 Beğen : 0
Kurban ve Kurban Bayramı

Kurban, kurban bayramı günlerinde ibadet niyetiyle belli hayvanlardan birini keserek yapılan bir ibadettir. Kurban, Allah Tealâ’nın ihsan buyurduğu varlığa bir teşekkürdür. Kurban ibadeti İslâmiyetten önce de vardı Cenab-ı Hakk’ın dostu olm… Devamını Oku »

Şevval Ayı ve Şevval Orucu

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 3322 Beğen : 0
Şevval Ayı ve Şevval Orucu

Ramazan-ı Şerif’ten sonraki şevval ayında oruç tutmak öteden beri sevimli bir adet olarak gelmiştir.Bir ay boyunca oruca alışmış olan insanlar, şevval ayında da altı gün oruç tutmaya büyük bir ilgi göstermiş, hatta teravih gibi sıcak bir il… Devamını Oku »

Ramazan (Şeker) Bayramı

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 4551 Beğen : 0
Ramazan (Şeker) Bayramı

Ramazan Bayramı Nedir? Nasıl Kutlanmalıdır? Bayram bir sevinç ve neşe günüdür. Yüce duyguların coştuğu, sevgi ve saygı, hislerinin mü’minler arasında alabildiğine canlandığı güzel günlerden biridir. O günde yardımlaşma ve kaynaşma son sınır… Devamını Oku »

Kadir Gecesi

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 3262 Beğen : 0
Kadir Gecesi

Kadir Gecesinin Mahiyeti, Hadislerde Kadir Gecesi, Bin aydan hayırlıdır denmesinin hikmeti nedir?, Kadir Gecesinin Bu Kadar Faydalı Olmasını Nasıl Açıklarsınız? , Neden “Kadir” Gecesi? 6. Bu Gecede Nasıl Dua Etmeliyiz? Devamını Oku »

Ramazan Ayı ve Müslümanlar Açısından Önemi

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 3812 Beğen : 0
Ramazan Ayı ve Müslümanlar Açısından Önemi

Ramazan’ın ilk günü ile birlikte nur ve feyiz dolu bir mevsimi yaşamaya başlarız. Kâinat şenlenir, dünya Cennetten süzülen nurânî bir hava ile dolup taşar.. Ulvi âlemlerin masum ve mübarek sakinleri öbek öbek mü’minlerin çevresini sarar. Ra… Devamını Oku »

Şaban Ayı ve Fazileti

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 3039 Beğen : 0
Şaban Ayı ve Fazileti

İlâhî feyz ve bereketin yeryüzünü şenlendirdiği bu mübarek ay, mü’minler için en kârlı ve kazançlı fırsattır. Çünkü Şâban’ın değer ve kıymetini arttıran en önemli tarafı, diğer aylara göre (Ramazan hariç) yapılan her amelin ve ibadetin seva… Devamını Oku »

Regaib Gecesi (Kandili)

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 3320 Beğen : 0
Regaib Gecesi (Kandili)

Regaip Gecesi / Regaip Kandili Regaib Nedir? Regâib, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir… Devamını Oku »