Beddua

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Dini Hikayeler Yorumlar : 0 Okunma : 2816 Beğen : 0
Beddua

Hz. Ömer (R.A.) naklediyor: “Rasulullah (A.S.) zamanında Abdullah isminde “el-hımâr lakabıyla meşhur birisi vardı; sık sık Rasulullah’ı güldürürdü. Bir defasında içki içtiği için Efendimiz onu cezalandırmıştı. Başka bir defasında yine içki… Devamını Oku »

Allah’ın katında en sevgili amel hangisidir?

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Dini Hikayeler Yorumlar : 0 Okunma : 2889 Beğen : 0
Allah’ın katında en sevgili amel hangisidir?

Abdullah b. Mes’ud diyor ki: “Peygamber (s.a.s.) Efendimize: -Allah’ın katında en sevgili amel hangisidir? diye sordum, Peygamber (s.a.s.): -Vaktinde eda olunan namazlar, buyurdu. -Namazdan sonra hangisi daha sevgilidir? dedim. -Ana-babaya… Devamını Oku »

Namazı Doğru Kılmak

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Dini Hikayeler Yorumlar : 0 Okunma : 2169 Beğen : 0
Namazı Doğru Kılmak

Resulullah (s.a.v.) Efendimiz, bir gün mescitte ashabıyla birlikte otururken, İslam ı yeni öğrenmiş bedevi bir zat girdi. Rüku ve secdesini tam yapmadığı bir namaz kıldı. Sonra huzura gelerek selam verdi. Resulullah Efendimiz selamını aldı… Devamını Oku »

Meleklerin Yıkadığı Genç

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Dini Hikayeler Yorumlar : 0 Okunma : 1938 Beğen : 0
Meleklerin Yıkadığı Genç

Eshâb-ı kirâmdan Hanzala hazretlerinin henüz yeni evlendiği günün gecesiydi. Sevgili Peygamberimiz, eshâbını toplayarak islâma saldırmak ve yok etmek için bütün savaş hazırlıklarını tamamlayan Mekkeli müşriklere karşı harp yapılması kararın… Devamını Oku »

Yemekte Besmele ve Şeytan

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Dini Hikayeler Yorumlar : 0 Okunma : 2421 Beğen : 0
Yemekte Besmele ve Şeytan

Huzeyfe radıyallahu anh anlatıyor: Peygamber aleyhisselâm ile beraber yemek etrafında hazır olduğumuz vakit.. Allah’ın Resulü başlamadan önce ellerimizi yemeğe uzatmazdık. Bir defa Resulüllah aleyhisselâm ile beraber yemek etrafında toplanm… Devamını Oku »

Hz. Hüd ve Âd Kavmi

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Dini Hikayeler Yorumlar : 0 Okunma : 2996 Beğen : 0
Hz. Hüd ve Âd Kavmi

Güney Arabistanın Hadramut civarında, bulundukları yere kumsal ve engebeli yüksek arazi mânâsında «Ahkâf» adı verilen Ad kavmi isminde bir millet yaşıyordu. Bu kavm maddî, bakımdan hayli ilerlemiş, zengin olmuş ve ihtişamlı bina… Devamını Oku »

Hazreti Salih'in Devesi

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Dini Hikayeler Yorumlar : 0 Okunma : 2928 Beğen : 0
Hazreti Salih'in Devesi

Birinci Ad kavmi helak olduktan sonra, onların geri kalanları Vâdil Kura ve Şam taraflarını imar ederek hâlâ eserleri bakî olan bir takım eski menziller meydana getirdiler. Büyük binaları barındıran şehirleri, kasabaları ve dağ zirvelerinde… Devamını Oku »

Dini Hikaye : Adalet ve Tevazu

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Dini Hikayeler Yorumlar : 0 Okunma : 4368 Beğen : 0
Dini Hikaye : Adalet ve Tevazu

Emevi halifelerinin büyüğü Ömer b. Abdülaziz Hazretleri, devlet başkanlığı sırasında kul hakkı ve sosyal adalet hususunda çok titiz davranırdı. Gece çalışmalarında ayrı işlere tahsis ettiği iki kandili vardı. Bunlardan birini kendi özel işl… Devamını Oku »

Safer Ayı , Namazı ve Duası

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 3877 Beğen : 0
Safer Ayı , Namazı ve Duası

Safer, kameri ayların ikincisinin adıdır. Resmi vesikalarla hususî mektuplarda ve takvimlerde “Saferu’l-hayr” şeklinde yazılır ve (s) rumuzuyla gösterilirdi. Bilindiği gibi kamer (ay)ın doğuş ve batışına tabi olan ay hesabına “kamerî aylar”… Devamını Oku »

Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 2378 Beğen : 0
Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili

Kutlu Doğum ve Mevlid Kandili Hayatın gayesi, yaratılışın mânâsı silinmiş, yok olmuştu. Herşey mânâsız başıboşluk ve hüzün örtülerine bürünmüştü. Ruhlar birşey bekliyor, bir nurun zulmet perdesini yırtmasını içten içe hissediyordu. O vahşet… Devamını Oku »

Muharrem Ayı ve Aşure Günü

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 4683 Beğen : 0
Muharrem Ayı ve Aşure Günü

“Şehrullahi’l-Muharrem” olarak meşhur olan, yani “Allah’ın ayı Muharrem” olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Allah’ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah’ın rahmet… Devamını Oku »

Kurban ve Kurban Bayramı

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 2599 Beğen : 0
Kurban ve Kurban Bayramı

Kurban, kurban bayramı günlerinde ibadet niyetiyle belli hayvanlardan birini keserek yapılan bir ibadettir. Kurban, Allah Tealâ’nın ihsan buyurduğu varlığa bir teşekkürdür. Kurban ibadeti İslâmiyetten önce de vardı Cenab-ı Hakk’ın dostu olm… Devamını Oku »

Şevval Ayı ve Şevval Orucu

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 2665 Beğen : 0
Şevval Ayı ve Şevval Orucu

Ramazan-ı Şerif’ten sonraki şevval ayında oruç tutmak öteden beri sevimli bir adet olarak gelmiştir.Bir ay boyunca oruca alışmış olan insanlar, şevval ayında da altı gün oruç tutmaya büyük bir ilgi göstermiş, hatta teravih gibi sıcak bir il… Devamını Oku »

Ramazan (Şeker) Bayramı

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 3574 Beğen : 0
Ramazan (Şeker) Bayramı

Ramazan Bayramı Nedir? Nasıl Kutlanmalıdır? Bayram bir sevinç ve neşe günüdür. Yüce duyguların coştuğu, sevgi ve saygı, hislerinin mü’minler arasında alabildiğine canlandığı güzel günlerden biridir. O günde yardımlaşma ve kaynaşma son sınır… Devamını Oku »

Kadir Gecesi

Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Mubarek Gün ve Geceler Yorumlar : 0 Okunma : 2500 Beğen : 0
Kadir Gecesi

Kadir Gecesinin Mahiyeti, Hadislerde Kadir Gecesi, Bin aydan hayırlıdır denmesinin hikmeti nedir?, Kadir Gecesinin Bu Kadar Faydalı Olmasını Nasıl Açıklarsınız? , Neden “Kadir” Gecesi? 6. Bu Gecede Nasıl Dua Etmeliyiz? Devamını Oku »

Dünya Dinleri