Hıristiyan Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Hıristiyan Haber Ahtamar’da 1069 yıl sonra bir ilk yaşandı

Ahtamar’da 1069 yıl sonra bir ilk yaşandı

Ahtamar’da 1069 yıl sonra bir ilk yaşandı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1850 Beğen : 0

Van Gölü’ndeki Ahtamar Adası’nda bulunan Surp Haç Kilisesi’nde bu yıl beşincisi yapılan ayin dün gerçekleşti. Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan’ın yönettiği ayin, yaklaşık 2 saat sürdü. Ayine İstanbul Ekümenik Patriği Bartholomeos da katıldı.

Ateşyan, Ahtamar Kilisesi’nin 925 yılında inşa edildiğini anımsatarak, o günden bu güne kadar hiçbir İstanbul Ekümenik Patriğinin Surp Haç Kilisesi’ndeki duaya katılmadığını, yakarışlarına iştirak etmediğini söyledi. Ayinin bu yönüyle tarihi bir gün olduğuna dikkati çeken Ateşyan, ayine katılanlara, bakanlık temsilcileri ve din adamlarına teşekkür etti. Ayin sonrası Gevaş Belediye Başkanı Ak Partili Sinan Hakan belediye bahçesinde barış yemeği verdi. Yemeğe Başepiskopos Aram Ateşyan, İstanbul Ekümenik Patriği Bartholomeos, Süryani Ortodoks Kilisesi Metropoliti Yusuf Çetin, New York Patriği Başepiskopos Khajag Barsamyan da katıldı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler