Haberler

Ana Sayfa Haberler Görüşmelerden Başpiskopos II. Hrisostomos memnun

Görüşmelerden Başpiskopos II. Hrisostomos memnun

Görüşmelerden Başpiskopos II. Hrisostomos memnun
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1592 Beğen : 0
Rum Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos 'tan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis arasında salı günü başlayan görüşmelere şaşırtan bir destek geldi. Bugüne kadar yapılan bütün görüşmelere yönelik olumsuz açıklamaları ile dikkat çeken Rum Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, “Halkın Anastasiadis’e destek olması gerektiği” çağrısı yaptı. Anastasiadis ile Rum Başkanlık köşkünde bir görüşme yapan Hrisostomos, “Ortak metnin Kıbrıs sorununun çözümü olmadığını” belirtti ve “Bazı sonuçlar bana göre tatmin edici değil fakat anayasal uzmanların yaptığı açıklamalar sonucunda ben de tatmin oldum” dedi. Hrisostomos ayrıca “Referandumda geri çevrilmeyecek iyi bir sonuç elde edebilmek için partilerin Anastasiadis’e destek vermesini” istedi. Kilise 2004 yılında Annan Planı’na “hayır” demişti. Başpiskopos daha önceki açıklamalarında, “Çözüm yoktur, çünkü Türkler her şeyi istiyor” demişti.
‘Süreci desteklemeliyiz’
Milliyet’e konuşan KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami de, “Kilisenin açıklamasının önemli olduğuna” dikkat çekti. Nami, “Hrisostomos’un referandumdan bahsetmesini de olumlu buluyorum. Rum tarafının ciddi bir süreçten geçtiği görülüyor. Kıbrıs Türk tarafı olarak bizler de sürece yönelik olumlu adımları atmayı sürdürmeliyiz” dedi. Anastasiadis de ortak açıklama mutabakatı nedeniyle kendisini eleştirenleri ikna etmek için basın toplantısı düzenledi. “Dile getirilen itirazların, müzakereler öncesinde elini güçlendirdiğini” kaydeden Rum lider, “Yeni planın olumlu olması ve toplumun desteklemesi için mücadele edeceğim” dedi. “1974’ten sonra ilk kez Türkiye ile müzakere etmeyi başardıklarını” ileri süren Anastasiadis, “Kıbrıs’ta statüko kabul edilemez. Tüm siyasal partileri ve toplumu çözüm için çalışmaya çağırıyorum” diye devam etti.
Eroğlu sorusuna kızdı
Eroğlu’nun açıklamalarının sorulmasına kızan Anastasiadis, “Bana sürekli Eroğlu şunu dedi, bunu dedi diye sormayın. Önemli olan ortak açıklamada ne yazdığıdır, Eroğlu’nun ne söylediği değil. Kıbrıs Türk toplumu sadece Eroğlu’ndan ibaret değildir” cevabını verdi. Rum lider son olarak da, Kıbrıslı Türklere, “Çözüm konusunda samimiyim ve en kısa zamanda olmasını istiyorum” diye seslendi.
Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu da bu akşam BRT’den yapacağı konuşma ile halka seslenecek. Eroğlu, ortak metin ve Anastasiadis’in açıklamalarına yönelik değerlendirmeler yapacak.


Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler