Haberler

Ana Sayfa Haberler Ermenistan Hapishanedeki Yehova’nın Şahitlerini Serbest Bıraktı

Ermenistan Hapishanedeki Yehova’nın Şahitlerini Serbest Bıraktı

Ermenistan Hapishanedeki Yehova’nın Şahitlerini Serbest Bıraktı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1813 Beğen : 0

12 Kasım 2013’te askerlik hizmetini reddettiği için hapiste olan Yehova’nın Şahitlerinden kalan 14’ü de serbest bırakıldı. 8 Ekim 2013’ten beri Yehova’nın Şahidi toplam 28 vicdani retçi serbest bırakıldı. Bu gelişme Ermenistan’ın vicdani ret hakkını hiçe sayan politikasını değiştirdiğini gösteriyor. Bu politika yüzünden son 20 yılda 450’den fazla genç Şahit hapse atılmıştı. Ermenistan’da 1993’ten beri ilk kez, askerlik hizmetini vicdani nedenlerle reddettiği için hiçbir Yehova’nın Şahidi hapiste değil.

Ermenistan 12 Kasım’dan önce, 8 ve 9 Ekim’de de sekiz Yehova’nın Şahidini vicdani retçilerin hapis cezasını altı ay düşüren bir affa dayanarak serbest bırakmıştı. Altı kişi ise 24 Ekim’de serbest bırakıldı. Bu altı kişi Ermenistan’ın 8 Haziran 2013 tarihinde alternatif sivil hizmet kanununda yaptığı değişikliklerden yararlanan ilk kişilerdi. Bu değişiklikler vicdani retçilerin hapis yatmak yerine askeriyenin gözetimi ve kontrolü altında olmayan bir alternatif hizmet için başvuruda bulunmasına olanak sağlıyor.

Bu yeni programa 90’dan fazla Şahit başvurdu. 23 Ekim ve 12 Kasım 2013 tarihlerinde Ermenistan Cumhuriyet Komisyonu 71 gencin başvurusunu gözden geçirdi ve onayladı. Komisyon kalan davaları da kısa süre içinde ele alacağını duyurdu.

Yehova’nın Şahitlerinin dünya merkez bürosundaki sözcüsü David A. Semonian şöyle diyor: “Ermenistan hükümetinin bu gençleri serbest bırakması ve uzun süredir devam eden bu meselenin çözülmeye başlaması bizi çok mutlu etti.”Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler