Haberler

Ana Sayfa Haberler 1700 Yıllık Kilise Restore Edilecek

1700 Yıllık Kilise Restore Edilecek

1700 Yıllık Kilise Restore Edilecek
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Haberler Yorumlar : 0 Okunma : 1692 Beğen : 0

Hz. İsa'nın havarilerinden Bartalmay'ın mezarının bulunduğuna inanılan bin 700 yıllık St. Bartholomeus Kilisesi, St. Bartholomeus Kilisesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından restore edilecek

Van'ın Başkale ilçesindeki 3. Hudut Tabur Komutanlığının çözüm süreci kapsamında köy dışına taşınmasıyla ziyarete açılan St. Bartholomeus Kilisesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce restore edilerek eski görkemine kavuşacak.

İlçeye 23 kilometre uzaklıktaki Albayrak köyünde Büyük Zap Vadisi'ne hakim bir tepeye inşa edilen ve Hz. İsa'nın havarilerinden Bartalmay'ın mezarının bulunduğuna inanılan bin 700 yıllık St. Bartholomeus Kilisesi, Hristiyan için önemli bir ibadet yeri olma özelliğine sahip.

Bölgede bir dönem yaşanan terör ve kaçakçılık olaylarını önlemek amacıyla İran sınırındaki Albayrak köyünde 31 yıl önce kurulan 3. Hudut Tabur Komutanlığına ait arazi içinde bulunması nedeniyle uzun yıllar ziyarete kapalı tutulan kilise, tabur komutanlığının çözüm süreci kapsamında geçen yıl köy dışına taşınmasıyla yeniden ziyarete açıldı.

Kendi dönemini yazıt ve kabartmalarla yansıtan kilisenin yeniden eski görkemine kavuşması için de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce restorasyon çalışması başlatıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kilisenin inanç turizmine kazandırılması için hazırladıkları restorasyon ve konservasyon projesini Kültür ve Turizm Bakanlığına sunduklarını söyledi.

Projenin bakanlıkça onaylanmasının ardından çalışmalara başlayacaklarını belirten Aktuğ, bu yıl restorasyon çalışmasını tamamlayarak kiliseyi turizme kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti.Aktuğ, Van'da tarihi yapıların turizme kazandırılması ve korunması konusunda büyük bir gayret sarf ettiklerini bildirerek, "Kilisenin restorasyonunun yanı sıra, Urartuların en önemli eserlerinden biri olan Van Kalesi'nin çevre düzenlemesi, Ayanis Kalesi Urartu tapınağının koruma çatısı, Hoşap Kalesi harem mekanları restorasyonu, Van Urartu Müzesi teşhir tanzim uygulaması gibi çok sayıda projemiz var. Projelerimizi bakanlığa sunduk. Onaylanmasıyla çalışmalarımız başlayacak" dedi.

Askeri birliğin köyden taşınması ve kilisenin turizme kazandırılmasıyla geçen yıl çok sayıda turistin köylerini ziyaret ettiğini anlatan köylüler de restorasyonla daha güzel bir görünüme kavuşacak kilisenin bölgenin gelişmesine de önemli katkı sunacağını dile getirdi.

AAYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler