Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Suriye uçakları artık hedef olacak

Suriye uçakları artık hedef olacak

Suriye uçakları artık hedef olacak
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1652 Beğen : 0

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Suriye'ye ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte Erdoğan'ın konuşması:

- Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Operasyonlarda 31 terörist etkisiz hale getirildi. Sıkışan terör örgütü gençleri uçuruma sürüklüyor. Dağlıca saldırısı sonrası örgütün kanlı yüzü bir kez daha görülmüştür.

- Haziran 2012 tarihinde, Suriye'nin 13 deniz mili açığında Doğu Akdeniz'in uluslararası hava sahasında askeri uçağımıza saldırı düzenlendi. Uçağımız Lazkiye'nin 8 deniz mili açıklarında Suriye karasularına düştü. Suriye karalarında uçağımız vurulmamıştır. Uluslararası sularda vurulmuştur. Vurulduktan sonra uçağımız Suriye sularına düşmüştür. Pilotlarımıza yönelik arama kurtarma çalışmaları dört bir koldan sürdürüyoruz.

- Dış politikada pasif ülkenin ekonomisi büyüyemez. Ekonomi dış politika demokratikleşme birbirine destekleyen birbirine doğrudan etkileyen alanlardır. 'Türkiye içine kapansın, türkiye küresel meselelere kayıtsız kalsın' diyemez. 'Türkiye tribünde kalsın' bu idare-i maslahat anlayışı zaman zaman iktidara egemen olmuştur. Komşularına akrabalarına sırtını dönen ülkenin onların kederine kayıtsız kalan Türkiye'nin kalkınması süreçlere dahil olması asla mümkün olamaz.

- Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur ve olmayacaktır. Her anlamda kendisinden emin olacağı bir ülkedir. Türkiye hiçbir ülkenini içişlerine karışmamıştır ve karışmayacaktır. Türkiye'nin dostluğu son derece önemlidir.

"Türkiye'nin dostluğu ne kadar değerliyse..."

- Biz komşularımızn zaaflarıyla ve zayıf yanlarıyla ilgilenmedik ve ilgilenmeyiz. Bizim için önemli olan kardeşlik hukukudur. Biz tüm halklar için barışı savunuruz. Bu millet yeri gelmiş Bosna, Kosova, Kabil, Bağdat, Basra, Musul, Kerkük, Halepçe için yüreğini ortaya koymuştur. Bugün Filistin dediğimizde bir hesabın içinde değiliz. Bugün Şam, Halep, Hama dediğimizde bir hesabın peşinden değil, kanı akıtılan kardeşlerimiz için haykırıyoruz. Türkiye'nin dostluğu ne kadar değerliyse Türkiye'nin gazabı da o kadar şiddetlidir.

- Yumuşak başlılığımız uysal koyun olduğumuz anlamına gelmez. Sağduyulu tavrımız acziyet olarak algılanmasın. Bu sözlerimi hamaset olarak görenler önce bu miletin tarihine baksınlar. Kimseye tarih dersi verecek değilim. Kimin ondan ders alacağına karışmayız.

"Türkiye sonuna kadar haklıdır"

- Hedef saptırmaya yönelik bazı köşe yazarlarını görüyorum; Sanki bu ülkenin evlatlkarı değil bunlar. Bunu bu kadar insafsızca yapıyorlar. Suriye'nin uluslararası hava sahasında silahsız üzerinde silah yok, kimliği açık olan tek başına uçan tehdit oluşturmayan bir keşif uçağını düşürdükleri bu olayda Türkiye sonuna kadar haklıdır. Doğu Akdeniz artık Türkiye için hassasiyet taşıyan bir bölge. Doğu Akdaniz'de haklarımız var. Bölgede diğer ülkelerin oluşturduğu sıkıntılar var. Rutin olarak bu bölgede bizim çalışmalarımızın yapılması bizim en temel hakkımızdır. Yenilenmiş radarlarımızın test edilmesine yönelik bir uçuştur. Suriye tarafından en ufak bir ikaz bir nota tarafımıza yapılmamıştır. Sonra da utanmadan sıkılfmadan dost olduklarını söylüyorlar. Bu hasmane bir tutumdur. Kısa süreli bir sınır ihlalini kimse maazeret olarak gösteremez. Biz olayın olduğu ilk andan itibaren sağduyulu davranarak durumu net anlamaya çalıştık. Fotoğrafı net olarak gördük. Dışişleri Bakanımız tüm uluslararası kuruluşlara diplomasi teması başlattık.

- Muhalefet davetimize icazet ettiler. Gösterdikleri hassasiyet ve nezaket sebebiyle muhalefet liderlerimize teşekkür ediyorum.

'Bu ülkenin tarihi 29 Ekim 1923'te başlamamıştır'

- Aziz milletin uluslararası sularda AK Parti'nin değil, Recep Tayyip Erdoğan'ın değil Türkiye Cumhuriyeti'nin çağı hedef alınmıştır. Böylesi bir gelişmede karnından konuşanlar, Suriye yönetimine zımmi destek verenler tarih önünde bu aziz milletin nezdinde mahkum olacaklardır. Bazıları bizim Suriye politikamızı oluşturuyorlar. 29 Ekim 1923 ülke olarak, millet olarak bizim için tarihi bir dönüm noktasıdır. 29 Ekim 1923'de bu millet yeniden, yeni bir devletle tarih sahnesinde yürüyüşüne kaldığı yerden devam etmiştir.

- Bu milletin, bu ülkenin tarihi 29 Ekim 1923'de başlamamıştır. Türkiye'nin Suriye politikasını acımasızca ve cahilce eleştirenlere kendi tarihimizden birkaç önemli sahneyi hatırlatmak istiyorum. 9 asır önce komşu ülkeler yaşanan katliamlara gerekli duyarlılığı göstermezken, Anadolu'da bir kahraman Kudüs ve Şam'ı korumak için canı pahasına mücadele etmiştir. Selçuklu komutanı Kılıçarslan Şam ve Kudüs'ü namus ve şeref olarak görüyor ve oranın güvenliğini Anadolu'dan İznik'ten muhafaza etmeye çalışıyorlardı. Aynı şekilde Selahaddin Eyyübi Şam ve Kudüs'ün istiklali için destansı bir mücadele vermiştir.

- Şam bizim için Kudüs kadar kutsal olmuştur. Ecdadımız Edirne'yi Hama'dan farklı görmemiştir. İstanbul için Şam tıpkı Kürtler, Araplar gibi kutsal bir şehirdir. Suriye'nin başına getirilmiş işbirlikçi despot yöneticiler Suriye ve Türkiye halklarının insanlık kadar eski kardeşliğini törpülemeye yetmez.

- Suriye konusunda kimsenin lafı geveleme, muhalefet olsun diye kendi ülkesine zarar verme lüksü yoktur. Kendi ecdadından bihaberdar olanlar AK Parti'nin politikasını doğru analiz edemezler. Suriye'deki yönetim asla bizim Suriyeli kardeşlerimizi temsil etmiyor. Oğul Esed, hem halkına, hem Türkiye'ye hem bölge halkına umut verdi, değişeceğini söyledi ama yapmadı.

- Değişeceğini söyledi umutlandık. Ama gel gör ki, umutlarımız boşa çıktı. Çünkü doğru konuşmuyordu. Suriye'nin değişmesi için kardeş halkların huzura ve refaha ulaşması için hiçbir desteği esirgemedik. Yüksek düzeyli stratejik işbirliğini bundan dolayı yaptık. Asi nehriyle ilgili yapılan adımlar tarihi adımdır. Esed'in hem kendi halkını hem de bizleri oyaladığını gördük. Kardeş bir ülke olarak uyarılarımızı yaptık. Tavsiyelerde bulunduk. Günlece telefon diplomasisinde bulunduk.

- Ancak değişen bir şey olmadı, hep oyaladı. En son BM ve Arap Ligi temsicisi olarak Annan Planı'nı bugüne kadar oyaladı. Tavsiyelerimize kulak asmayan Suriye yönetimi çocukları ve kadınları katletmek suretiyle kendi sonunu hazırlamıştır. Gelinen noktada Suriye yönetiminin hiçbir meşruiyeti kalmadığı çok açıktır. Kadın, yaşlı ve çocukları katleden bir zorba yönetim işbaşındadır.

- Benim bu düşüncelerimi ülkemdeki bazı köşe yazarları sert buluyorlar. Bize gelin özel bir ders verin de nasıl konuşacağımızı sizden öğrenelim. Sizin köşenizde yaptığınız dalkavukluğu biz Türkiye Cumhuriyeti'nin başında yapamayız. Biz burada hakkı söylemek durumdayız. Kalemleriniz belki belli yerlere satılmış olabilir, ama bu siyasi irade belli bir irade değil hakka ve halka teslim olmuş siyasi iradedir.

"Biz kimsenin maşası ve taşeronu değiliz"

- Birileri çıkıyor Türkiye bu katliamı görmezden gelseydi diyor. Türkiye'ye kendi ülkesine, kendi memleketine taşeron gibi maşa gibi ifadelere haksızlık ediyorlar. Cürmü ne kadar tutar diye baktığın zaman bir şey tutmaz. Biz kimsenin maşası ve taşeronu değiliz. Biz başkalarının kışkırtmasıyla değil, kendi iradesi, gücü ve medeniyetiyle hareket eden bağımsız bir ülkeyiz. Biz Hz. Ali'nin şu sözünü kendisine rehber edinmiş bir ülkeyiz. Ne diyor Hz. Ali: Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.

- Biz bölgede kimlerin Suriye'nin katliamlarına destek verdiklerine bakmıyoruz. Biz Türkiye'yiz ve büyük bir devletiz. Biz kendimizden sorumluyuz. Biz çıkar hesapları yapmadan davranırız. Suriye'de akan masum kana, katliama bu milletin yüzüne sıçramasına izin vermeyeceğiz. Bu hissiyatla omuzlarımızdaki bu mirasla Suriyeli kardeşlerimizin mücadelesini her ne pahasına olsun desteklemeye devam edeceğiz.

- 22 Haziran günü askeri uçağımızın düşürülmesi konusunda bazı hususları hem Türkiye kamuoyuna hem dünya kamuoyuna ifade etmek durumdayız. Uçağımız Suriye karasularında değil Doğu Akdeniz'de Suriye'nin 13 deniz mili açığında, uluslararası saldırıya uğradığı kesindir ve tarafımızca belgelenmiştir. Uçağımız bir test görevini tek başına, silahsız ve tanımlanma sistemi açık olarak yapmaktadır. Uçağımız Suriye karasularına yanlışlıkla ve çok kısa bir süre içinde girmiştir. Bu ihlal derhal pilotlarımıza bildirilmiştir ve onlar hava sahasından çıkmıştır.

- Yer ve zaman diliminin ihlalle hiçbir ilgisi yoktur. Uçağımızın Suriye karasularını neden ihlal ettiği sorgulanmaktır. Dünyanın her tarafında böyle kısa süreli ihlaller yaşanmaktadır. Uçağımız tamamen hasmane bir tutumla hedef alınmıştır. Suriyeli yetkililerin olayın hemen ardından ortaya koydukları tavır uçağımızın kast-ı mahsusa ile vurulduğunun en bariz delilidir.

- Olayın ardından Suriye makamları ve telsiz görüşmeleri çok enterasan arama-kurtarma çalışmalarının sırasında keşif uçağımıza yapılan taciz ateşi aynı şekilde kasıt olduğunun ıspatıdır. Türkiye bu olayın cereyan ettiği andan itibaren itidal ve soğukkanlılığı elden bırakmamıştır. Gerçeğin açıklığa kavuşması için sabırla hareket etmiştir. İlk aşamada uluslararası hukuktan kaynaklan haklarımızı mahfuz tuttuğumuz ve bu menfur saldırı karşısında gerekli gördüğümüz adımları atacağımız bir diplomatik nota ile en somut bir şekilde kayda geçirilmiştir.

- Dışişleri Bakanımız çok sayıda muhatabıyla görüşüp kendilerini bilgilendirmiştir. NATO Konseyi, Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 4. maddesi çerçevesinde toplantıya çağrılmıştır. Şu anda toplantıdadırlar. Bu olay karşısındaki diplomatik temaslarımız halen devam ediyor. Rusya, Çin ve İran'la görüşülmüştür. ABD ve AB üyeleri, Arap ligiyle görüşülmüştür. Bölge ülkelerini, uluslararası kuruluşları çok yoğun şekilde bilgilendirmeyi sürdürüyoruz.

- Bu saldırının Suriye tarafından kasıtlı olarak yapıldığına dair bilgilendirme çalışmalarımız devam edecektir. Türkiye yerini, zamanını ve yöntemini kendisi tayin ederek bu haksızlığa karşı uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanacak ve gereken adımları kararlılıkla atacaktır. Son olay Esed yönetiminin kendi halkıyla birlikte Türkiye'ye ve Türkiye'nin güvenliğine tehdit haline gelmiştir. Türkiye olarak Suriye rejiminin sınırlarımızda oluşturduğu güvenlik riskini hiçbir şekilde tolere etmeyecek karşılıksız bırakmayacağız.

"TSK'nın angajman kuralları değiştirilmiştir"

- TSK'nın angajman kuralları artık bu yeni aşamaya göre değiştirilmiştir. Suriye'den sınırımıza yaklaşan her askeri unsur tehdit olarak değerlendirecek ve askeri hedef olarak muamele görecektir. Buradan Suriye yönetimini uyarıyoruz. Türkiye sınırları zorlanacak, dostluğu ya da husumeti test edilecek bir ülke değildir. Bunu anlamayanlar varsa hiç tereddüt etmeden Türkiye'nin test edilemeyeceğini çok açık şekilde ispat ederiz ve edeceğiz.

- Sevgili milletim, milletvekili arkadaşlarım Türkiye olarak elbette savaş çığırtkanlarının tuzağına düşmeyiz. Ancak uçağımıza yapılan saldırı karşısında susacak tepkisiz kalacak bir ülke değiliz. Bu hadisenin üzerine kararlılıkla gitmeyi sürdüreceğiz. Suriye halkı bizim kardeşimizdir, bu katliamdan kurtulunacaya kadar Türkiye ve Türk halkı gereken her türlü desteği verecektir.

- Buradan bir kez daha Suriyeli kardeşlerimizi yürekten selamlıyorum. Muhakkak ki, Allah'ın yardımı yakındır. Her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum. Türkiye sadece terör mücadelesiyle sadece krizlerle uğraşan bir ülke değil. Türkiye her alanda bölgesel ve küresel aktör olma yolunda ilerleyen bir ülke. Şu süreçte özellikle sayın Bahçeli'nin bu sabah yaptığı konuşma sebebiyle kendisine teşekkür ediyorum. Gösterdikleri birlik, beraberlik ve dayanışma ifadeleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Bütün siyasi partilerden aynı anlayışı ve yaklaşımı görmek istiyorum.

- Bugün İstanbul'da çok daha anlamlı bir adımı atıyoruz. Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin imza törenini Azerbaycan Devlet Başkanı sayın Aliyev ile birlikte imzalayacağız. Sadece Şahdeniz değil Hazar Denizi'ndeki Azerbaycan gaz kaynakları bu projenin kapsamında. Yaklaşık 7 milyar dolarlık bir projeyle Türkiye ile Azerbaycan stratejik bir konuma gelme yolunda önemli bir adım atmış bulunuyorlar. Projenin şimdiden ülkemize, Azerbaycan'a ve Avrupa'ya hayırlı olmasını diliyorum.


İngilizce ve Arapça tercüme

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında yaptığı konuşma, İngilizce ve Arapça simültane tercüme yapılarak canlı yayınlandı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler