Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Mahalli: 'Lazkiye en yoğun çatışma bölgesi'

Mahalli: 'Lazkiye en yoğun çatışma bölgesi'

Mahalli: 'Lazkiye en yoğun çatışma bölgesi'
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1619 Beğen : 0

Gazeteci Hüsnü Mahalli, düşürülen uçağın bulunduğu Lazkiye bölgesinin şu anda en hassas bölge olduğunu söyledi. Başka bir zamanda veya başka bir konumda olsa Türkiye uçağına böyle bir müdahale olmayacağını söyleyen Mahalli, Türkiye'nin son zamanlardaki tavrıyla Suriye'den tepki çekmesinin olayda önemli olduğuna işaret etti.

'Başka yerde, başka zamanda sorun olmazdı'
Vatan gazetesinden Burak Kara'nın sorularını yanıtlayan gazeteci Hüsnü Mahalli, olayın gelişmesinde içinden geçtiğimiz dönemin ve uçağın bulunduğu konumun önemine dikkat çekti. Başka koşullar altında uçağıa böyle bir müdahale olmayacağını söyleyen Mahalli şöyle konuştu:

"Uçak Antakya’nın yakınlarında değil de, 900 km’lik sınırın herhangi bir yerinden sırına girip çıksaydı hatta saatlerde Suriye tarafında kalsaydı, inanın hiç bir şey olmazdı. Bu uçak 1.5 yıl önce Lazkiye bölgesine girip çıksaydı, ne yaparsa yapsaydı Suriye halkı onu alkışlarla, çiçeklerle karşılardı. Çünkü o zaman dosttuk. Ama bugün Lazkiye bölgesinde dolaşması, alçaktan uçması, hızlı uçması ve Suriye hava sahasına girip çıkması -ki Davutoğlu girdi çıktı dedi- önemlidir."

'Lazkiye, muhaliflerle ordu arasındaki çatışmaların en yoğun olduğu bölge'
Mahalli Suriye'de saldırılar gerçekleştiren muhalif örgüt "Suriye Hür Ordusu"na ait Türkiye'deki kampların uçağın düştüğü Lazkiye bölgesinin hemen yanında Antakya'da bulunduğuna dikkat çekti. Buradaki kamplardan sınırı geçerek Suriye'ye silah götürüldüğünün basına yansıdığını hatırlatan Mahalli, aynı bölgede bir ay önce Lübnan ordusunun, muhaliflere silah taşıyan gemiler yakaladığını belirtti. Türkiye'nin son dönemdeki düşmanca tavırlarının Suriye'nin bu tür hataları yapmasında etkili olduğunu belirten Mahalli Lazkiye bölgesinin önemini şu sözlerle anlattı:

"Lazkiye bölgesi neden önemlidir, Lazkiye Antakya’nın hemen yanı başı, 20-25 km mesafe var. Antakya’nın önemi Suriye Hür Ordusu’nun kampları orada. İki gün önce New York Times, ‘CİA ajanları Antakya’da cirit atıyor, Suriye Hür Ordusuna silah veriyor, bu silahlar Türkiye’den içeriye sokuluyor ve Suriye ordusuna karşı savaştırılıyor’ dedi. Antakya’nın hemen karşısında Lazkiye bölgesinde Hür Suriye Ordusu ile inanılmaz çatışmalar ciddi ağır silahlarla Vietnam savaşı gibi çatışmalar var. Uçağın düştüğü bölgede iki ay önce zodiyak botlarla silah götürürken bunu Suriye ordusu gördü, çatılma çıktı ve botlar kaçtı. 1 ay önce bu bölgede Lübnan ordusu, silah taşıyan gemiler yakaladı. Dolayısıyla o bölge sicili kötü, gergin ve hassas bir bölge. Lazkiye bölgesi Suriye’nin duyarlılığın en hassas bölgesi. Böyle bir bölgede özellikle son zamanlarda ‘düşman’ algılanan Türkiye’nin uçağının girmesi, oradaki hava savunma sisteminin başındaki komutanının sinirini bozmuştur."

Mahalli Suriye'nin bu olaydan dolayı özür dilemesini beklediğini ve tazminat ödemesi gerektiğini belirtirken, bu konuda iki ülke arasında görüşmelerin sürdüğüne dikkat çekti. Mahalli zaten sorunlarla boğuşan Suriye'nin Türkiye ile kavga etmek istemeyeceğini de sözlerine ekledi. Suriye kamuoyunda da olayın yumuşak bir şekilde ele alındığını belirten Mahalli, Suriye'nin yakında geri adım atmasını beklediğini söyledi. Şam'da kurulan kriz masasının konuyu incelediğini belirten Mahalli, "Davutoğlu’nun dedikleri doğru ise Suriye resmen özür diler ve uluslararası süreç hukuki olarak işletilir ve bu kriz böyle biter." dedi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler