Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Hapis kalktı, karşılıksız çek patladı

Hapis kalktı, karşılıksız çek patladı

Hapis kalktı, karşılıksız çek patladı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1563 Beğen : 0

TBMM’de 1 Şubat günü yasalaşan ve hapis cezasını kaldıran yeni çek kanunu, karşılıksız çeklerde büyük artışa neden oldu. Karşılıksız çek sayısı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 34,2 oranında artarak 61 bin 875’den, 83 bin 80 adede yükseldi.

Geçen yılın aynı ayına göre ise karşılıksız çek sayısında yüzde 117,9'luk artış bulunuyor. Geçen yıl Mayıs ayında karşılıksız çek sayısı 38 bin 117 adet olmuştu. Mayıs ayında mahkemeler tarafından yasaklama kararı alınan çek sayısı da bir önceki aya göre yüzde 117 oranında artarak 91 bin 722 adede yükseldi.

Geçen yılın ilk 3 ayında 14 bin 349 olan mahkemeye intikal eden karşılıksız çekte sayısı da bu yılın ilk 3 ayında yüzde 63 oranında arttı. Yasa Meclis'te kabul edildikten sonra iş dünyasında gelen 'Karşılıksız çek sayısı patlayacak' tepkisi de Merkez Bankası'nın son rakamlarıyla doğrulanmış oldu.

TBMM’de 1 Şubat 2012’de benimsenen bir yasa ile karşılıksız çekte hapis cezası kaldırılmış ve bunun yerine 10 yıllık çek kullanma yasağı getirildi. Hamiline çek yaprağını kullanmadan hamiline çek düzenleyen kişiye uygulanan bir yıla kadar hapis cezası da para cezasına dönüştürülmüştü.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler