Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Dünya devine şok suçlama!..

Dünya devine şok suçlama!..

Dünya devine şok suçlama!..
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1516 Beğen : 0

Gıda şirketi Nestle satın aldığı kakaoların üretiminde çocuk işçi kullanılmadığından ve başka ihlaller meydana gelmediğinden emin olmak için gereken denetimleri yapmamakla suçlandı.
Türkiye'de de faaliyet gösteren bağımsız denetçi kuruluş Adil Emek Birliği, Nestle'nin üreticileri için hazırladığı yönetmeliğin "birden fazla ciddi ihlalini" tespit ettiğini söylüyor.
Bu yönetmelik çocuk işçiler, güvenlik ve çalışma saatleri konusunda üreticilere koşullar getiriyor.
Kakao, çikolata endüstrisini yılda 90 milyar dolar ciroya taşıyan hammadde.
Geçmişte hazırlanan raporlarda Batı Afrika'da 1,8 milyon çocuğun risk altında olduğu belirlenmişti.
Artan baskılar üzerine dünyanın en büyük gıda şirketi Nestle, Adil Emek Birliği'nden (AEB) dünyadaki kakao üretiminin neredeyse yarısının yapıldığı Fildişi Sahili'ndeki üretim zincirini adım adım izleyip belgelemesini istedi.
Denetçiler, Nestle'nin müşterisi olduğu şirketlerden (ki bunların çoğu büyük uluslararası şirketler) üretici yönetmeliğini kabul etmesini istediğini, ancak Afrika'daki yoksul köylere dek zincirin daha pek çok halkası olduğunu bilmesine rağmen bunun ötesine gitmediğini ortaya koydu.
AEB Başkanı Auret van Heerden, "Üretim zincirinin haritası çıkarıldığına göre, Nestle bundan böyle sorumlu tutulacaktır." diyor.
"Çocuk işçiler konusu fazlasıyla uzun süredir 'herkesin sorunu' oldu, dolayısıyla da kimse sorumluluk üstlenmedi."

Palalarla yaralanıyorlar
Raporda ayrıca kakao hasadı sırasında çok sayıda yaralanma olduğu, bunlardan çoğunun çocukların kakao kozalarını toplar ve işlerken yanlışlıkla bacaklarını kesmeleriyle meydana geldiği belirlendi.
Buna ek olarak hem yetişkin hem de çocukların uzun sürelerle, ücret almadan çalıştırıldığı kaydedildi.
Nestle bu tabloyu değiştirmek için ayrıntılı bir plan açıkladı.
Şirketin Operasyonlar Başkan Yardımcısı Jose Lopez "Kakao üretim zincirimizde çocuk işçi kullanılması, bizim tüm ilkelerimize aykırı." diye konuştu.
"Fildişi Sahili'nden kakao satın alan kimse çocukların kullanılmadığı güvencesi veremez. Ama bu konuda mücadelenin şirketimizin baş öncelikleri arasında olduğunu söyleyebiliriz."

Kaynak: BBCTÜRKÇEYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler