Gündem

Ana Sayfa Haberler Gündem Ahmet Türk: Resmi polis bana yumruk attı

Ahmet Türk: Resmi polis bana yumruk attı

Ahmet Türk: Resmi polis bana yumruk attı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Gündem Yorumlar : 0 Okunma : 1961 Beğen : 0

Batman’ın Bağlar Mahallesi Nergiz Caddesi üzerinde kutlama yapmak isteyen gruplarla polis arasında çıkan olaylar sırasında, BDP yöneticileri ve milletvekilleri de arada kaldı. Çevik Kuvvet ekipleri göstericilere müdahale ederken, Mardin bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Batman Belediye Başkanı Vekili Serhat Temel ile parti yöneticilerinin bulunduğu otobüse gaz bombası atıldı.

Önce kalp rahatsızlığı bulunan ve gazdan etkilenen Ahmet Türk ve ardından da diğerleri otobüsü terk etti. Ahmet Türk otobüsten indiği sırada iddiaya göre resmi kıyafetli bir polisin yumruklu saldırısına uğradı. Polis tarafından tokatlanıp yumruklandığı ileri sürülen Ahmet Türk, Özel Dünya Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Ahmet Türk doktorlar tarafından gözetim altında tutulurken,milletvekilleri ve partililerin da hastaneye akın etti.

BAŞHEKİM: GÖZÜNDE KIZARIKLIK VE ŞİŞLİK VAR

Ahmet Türk’ün tedavisi Özel Batman Dünya Hastanesi’nde yapıldı. Kalbine daha önce pil takılan Ahmet Türk’ün tedavisinin kardiyoloji servisinde görülürken hastane Başhakemi Abdullah Altan Özkaya, "Ahmet Türk hastaneye getirildiğinde yapılan müdahalesinde sol gözünde kızarıklık ve şişlik vardı. Ayrıca daha önce kalp rahatsızlığına bağlı olduğu için gazdan etkilenmiş" dedi. BDP otobüsünde bulunanlardan Avrupa Parlamentosu eski üyesi Felaknas Uca’nın da hastanede tedavi gördüğü belirtildi.

TÜRK: RESMİ POLİS YUMRUKLAR ATTI

Sol gözünde şişlik ve kızarma olduğu görülen Türk, kardiyoloji bölümündeki odasından bir ara koridora çıkarak, kendisinin durumunu merak eden partililere kısa bir konuşma yaptı. Durumunun iyi olduğunu belirten Türk, "Ben iyiyim, rahatım beni merak etmeyin. Zaten yanımda kimse yoktu. Önce taşlarla otobüsün bütün camlarını kırdılar, gaz attılar. Gaz etkisiyle dışarıya çıktım. Polisin biri, resmi giyimli birisi bana doğru gelerek açık açık hazırlanmıştı, ondan sonra yumruklar atmaya başladı. Orada yanımda ne bir halk ve ne kitle var. Sadece otobüste 4-5 kişiyleydik. Şu anda iyiyim. Sonuçta halen zulümle, sindirmeyle, susturmayla, bir siyaseti izliyor. Bu siyasetle Kürtleri susturacağını zannediyor. Ama bu yol yol değil, bu yol akıl yolu değil. Biz her zaman söylüyoruz, bu sorunlar ancak dilayogla çözülür. Terör estirerer, şiddet uygulayarak bu halkı susturamazlar" dedi. Türk, daha sonra odasına girerek, istirahate çekildi.

TUĞLUK: POLİS YUMRUK ATTI

Hastane önünde gazetecilere açıklama yapan Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, polisin Ahmet Türk’e yumruk attığını ileri sürdü. Tuğluk, buna tanık olduğunu belirterek şunları söyledi:"Alana otobüsle girmek istedik. Bu sırada polislerin olduğu taraftan bize yoğun bir taşlı saldırı gerçekleşti. Taşlı saldırı sonucu otobüsümüzün tüm camları kırıldı. Kırılan camlardan içeriye yoğun gaz bombası atıldı. Gaz bombaları atıldığı zaman nefes alamaz duruma geldik. Ayrıca atılan taşlardan dolayı öldürücü darbeler olduğu için otobüste koltukların altına saklanmıştık. Gaz atıldıktan sonra kapılar açıldı ve biz araçtan indik. Bu sırada kalabalık arasında bir polis grubu otobüse hücum etti. Üzerinde resmi kıyafet olan bir polis, o sırada Ahmet beye yumruk attı."

DEMİRTAŞ: AHMET TÜRK, 15 POLİS TARAFINDAN DÖVÜLDÜ

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Twitter’dan yazdığı mesajda, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk’ün Batman'daki Nevruz gösterileri sırasında 15 polis tarafından dövüldüğünü iddia etti. Demirtaş, mesajında, Türk'e yapılan saldırının “AKP ve İdris Naim zihniyetinin çılgınlaştığının göstergesi” olduğunu savunarak, şunları ifade etti: “Ahmet Türk gazdan etkilendi, diye haber yapan medyaya duyuruyorum: Türk, otobüse gaz atıldıktan sonra 15 polis tarafından dövüldü. Kalbinde pil olan Türk, partililer tarafından araçla hastaneye götürüldü. Aşırı gaz ve yüzüne aldığı yumruk darbeleriyle yaralanan Türk, şu anda Batman Dünya Hastanesi’nde tedavi altında.”

Olaya tanık olduğunu söyleyenlerden Batman Belediye Başkan Vekili Serhat Temel, Ahmet Türk’ün polis tarafından yumruklanıp tokatlandığını söyledi. Temel olayı şöyle anlattı: "Otobüsle alana giderken otobüsün içine gaz bombası atıldı. Kalp rahatsızlığı olan Ahmet Türk fenalaşancı otobüsten indirdik. Bu sırada yanımıza gelen resmi kıyafetli bir polis memuru Ahmet Türk’e yumruk ve tokat attı. Gazdan dolayı nefes almakta zorlanan Ahmet Türk, polisin yumruğu sonucu daha da fenalaştı. Kendisini hemen özel bir hastaneye kaldırdık. Şu anda hastanedeyiz. Ahmet Türk tedavi ediliyor ancak durumu iyi" dedi.

Bu arada Batman’da polis aldığı önlemlerle nevruz alanına girmek isteyenlere izin vermedi. Polis, taş ve sopalarla direnişi sürdüren grubu dağıtmak için havaya uyarı ateşi açtı, tazyikli su ve biber gazı kullandı.

Ahmet Türk 12 Nisan 210 tarihinde Muş’un Bulanık İlçesi’nde 2 kişinin öldürülmesi davasını takip için gittiği Samsun’da, 27 yaşındaki İsmail Çelik tarafından yumrukla saldırıya uğramış ve burnu kırılmıştı. (dha)Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler