Diğer Dinler ve Dini Konular

Ana Sayfa Forum Din ve İnançlar Diğer Dinler ve Dini Konular Doğaüstü Güçler Merak Uyandırıyor!

Doğaüstü Güçler Merak Uyandırıyor!

 • b T
  b T
  dunyadinleri.com/merkur-merkur
  buradaydı
  Cinsiyet : Bayan
  Şehir : İzmir
  Meslek : çevirmen
  Giriş : 13
 • Yazan : b T Tarih : Kategori : Diğer Dinler ve Dini Konular Cevaplar : 0 Okunma : 307 Beğeniler : 0
  Doğaüstü Güçler Merak Uyandırıyor!

  “Vampirlerin, kurt adamların ve zombilerin modası geçti. Yeni moda içine cin giren insanlar ve cin çıkarmak” (The Wall Street Journal gazetesi).


  SİHİRBAZLAR, baştan çıkarıcı cadılar ve yakışıklı vampirler. Bunlar kitaplarda, filmlerde ve video oyunlarında görmeye alıştığımız doğaüstü güçlere sahip karakterlerden sadece birkaçı. Peki bu konu neden bu kadar ilgi çekiy

  Doğaüstü güçlere inanç dünya çapında giderek artıyor. Örneğin sosyoloji profesörü Claude Fischer’ın yazdıklarına göre “Amerika’da eskiden insanların onda biri hayaletlere inanırken son yıllarda bu oran üçte bire yükselmiş durumda. Üstelik medyumlara gittiğini, hayaletlere ve perili evlere inandığını söyleyen Amerikalı gençlerin sayısı yaşlıların neredeyse iki katı.”

  Kötü ruhların insanların bedenini ele geçirdiğini anlatan hikâyeler tekrar revaçta. Bu durum şaşırtıcı değil. Michael Calia şunları yazıyor: “Son yıllarda zombi, kurt adam ve vampir temalarının sıklıkla işlenmesi, cinlerin insanların içine girmesini anlatan hikâyelerin yeniden popüler olmasında rol oynadı” (The Wall Street Journal).

  Bir rapora göre “Dünya çapında hayaletlere inanan insanların oranı yüzde 25 ile yüzde 50 arasında değişiyor. Hayaletler pek çok kültürde edebiyatın ayrılmaz bir parçası.” Sosyoloji profesörleri Christopher Bader ve Carson Mencken’ın ABD’de yaptığı bir anketin ortaya koyduğu sonuç çok çarpıcı: “Amerikalıların yüzde 70 ila 80’i doğaüstü olaylara bir şekilde inanıyor.”

  Peki ruhçuluk ve doğaüstü güçlerle ilgilenmek masum bir eğlence mi?


  Kutsal Kitap Doğaüstü Güçler Hakkında Ne Öğretir?


  PEK çok insan doğaüstü güçlere ve ruhçuluğa şüpheyle yaklaşır. Bunların düzmece olaylar olduğunu ya da senaristlerin hayal gücünün ürünü olduğunu düşünür.

  Ancak Kutsal Kitabın bu konuya yaklaşımı daha farklıdır. Kutsal Kitap ruhçuluğun çok tehlikeli olduğu konusunda bizi açık bir dille uyarır. Örneğin şunları

  söyler: “Aranızda . . . . kehanette bulunan, büyücü, falcı ya da sihirbaz, insanı büyüyle bağlayan, medyum, bilici ya da ölülere danışan bulunmayacak.” Neden?

  Ayet şöyle devam ediyor: “Çünkü bunları yapan herkes Yehova için iğrençtir. . . . . Tanrın Yehova’nın önünde lekesiz olacaksın” (Tekrar 18:10-13).

  Kutsal Kitap doğaüstü güçlerle ilgilenmek de dahil ruhçuluğun hiçbir türünü neden kesinlikle onaylamaz.


  RUHÇULUĞUN KÖKENİ


  Kutsal Kitap Tanrı’nın dünyayı yaratmadan önce milyonlarca ruhi varlık, yani melek yarattığını anlatır (Eyüp 38:4, 7; Vahiy 5:11). Melekler özgür iradeye sahiptir,

  yani doğruyla yanlış arasında seçim yapmakta özgürdür. Geçmişte bazı melekler Tanrı’ya isyan etmeyi seçti ve gökteki konumlarını terk ettiler. Yeryüzüne gelip

  büyük bir kargaşaya yol açtılar ve dünya ‘zorbalıkla doldu’ (Başlangıç 6:2-5, 11; Yahuda 6).

  Kutsal Kitap bu kötü meleklerin insanlar üzerinde büyük bir etkisi olduğunu, milyonlarca insanı saptırdığını söyler (Vahiy 12:9). Hatta onlar insanların gelecekle
  ilgili doğal merakını bile kendi amaçları için kullanırlar .

  Doğaüstü güçler bazen insanlara yardım ediyormuş gibi görünebilir . Oysa asıl amaçları, Tanrı’yla ilgili hakikati anlamasınlar diye insanların zihinlerini köreltmektir (2. Korintoslular 4:4).

  Dolayısıyla Kutsal Kitaba göre kötü ruhlarla iletişim kurmak zararsız bir eğlence değildir.

  (Uyanış! | No. 2 2017 )

  İmza